تعلل وزارت راه در تدوین آیین‌نامه نظام صنفی ساختمان

فرشید پور حاجت، دبیر انجمن انبوه سازان مسکن کشور گفت: وزارت راه و شهرسازی در حوزه صنف های ساختمان تعلل کرده و با وجود آنکه قانون نظام مهندسی تدوین شده اما آیین نامه نظام صنفی هنوز تدوین نشده است.

فرشید پور حاجت اظهار کرد: با بیان اینکه به اندازه نیاز کشور مهندس داریم و مهندس متناسب با نیاز کشور پرورش یافته است اما اینکه این تعداد مهندس به چه میزان آموزش داده شده اند و آیا موفق بوده اند باز می گردد به ساختاری که در سازمان نظام مهندسی نهادینه شده است.

او ادامه داد: سازمان نظام مهندسی ساختمان به عنوان یک نهاد حرفه ای امروز جایگاه حرفه اش متزلزل شده و نگاه صنفی جایگزین نگاه حرفه ای شده است.

پور حاجت گفت: در ساختار نهادهای حرفه ای و صنفی تفاوت های بنیادی وجود دارد. اساس این ایراد آن است که وزارت راه و شهرسازی در حوزه صنوف ساختمان تعلل کرده و از سال ۷۴ که قانون نظام مهندسی تصویب شده تا امروز هنوز آیین نامه نظام صنفی کار های ساختمانی ماده ۲۹ قانون تدوین نشده و یکی از مشکلات اساسی که ایجاد شده آن است که سازمان نظام مهندسی در حوزه حرفه و در حوزه صنفی ورود کرده و ساختار آن اقتصادی شده و نگاه حرفه ای به این بخش فراموش شده است.

دبیر انجمن انبوه سازان مسکن کشور اظهار کرد: شورای عالی این آیین نامه صنفی را تدوین نکرده و بی انضباطی رخ داده است و در حال حاضر یکی از موضوعاتی که صحبت می شود تبدیل زمان صدور پروانه ساختمانی است.

او بیان کرد: متاسفانه در این حوزه قانون درست وضع نشده و با وجود آنکه به تعداد نیاز مهندس پرورش داده شده و بالغ بر ۵۰۰ هزار نفر مهندس داریم اما به این حوزه خوب ورود نکرده ایم.

بنیاد مهندسی ساختمان

Bonyadsite

  • Operator231
  • اسفند 2, 1401
  • 68 بازدید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جستجو در سایت

دسته بندی ها

سبد خرید

درحال بارگذاری ...