اخبار

تعلل وزارت راه در تدوین آیین‌نامه نظام صنفی ساختمان

قانون نظام صنفی

فرشید پور حاجت، دبیر انجمن انبوه سازان مسکن کشور گفت: وزارت راه و شهرسازی در حوزه صنف های ساختمان تعلل کرده و با وجود آنکه قانون نظام مهندسی تدوین شده اما آیین نامه نظام صنفی هنوز تدوین نشده است.

فرشید پور حاجت اظهار کرد: با بیان اینکه به اندازه نیاز کشور مهندس داریم و مهندس متناسب با نیاز کشور پرورش یافته است اما اینکه این تعداد مهندس به چه میزان آموزش داده شده اند و آیا موفق بوده اند باز می گردد به ساختاری که در سازمان نظام مهندسی نهادینه شده است.

او ادامه داد: سازمان نظام مهندسی ساختمان به عنوان یک نهاد حرفه ای امروز جایگاه حرفه اش متزلزل شده و نگاه صنفی جایگزین نگاه حرفه ای شده است.

پور حاجت گفت: در ساختار نهادهای حرفه ای و صنفی تفاوت های بنیادی وجود دارد. اساس این ایراد آن است که وزارت راه و شهرسازی در حوزه صنوف ساختمان تعلل کرده و از سال ۷۴ که قانون نظام مهندسی تصویب شده تا امروز هنوز آیین نامه نظام صنفی کار های ساختمانی ماده ۲۹ قانون تدوین نشده و یکی از مشکلات اساسی که ایجاد شده آن است که سازمان نظام مهندسی در حوزه حرفه و در حوزه صنفی ورود کرده و ساختار آن اقتصادی شده و نگاه حرفه ای به این بخش فراموش شده است.

دبیر انجمن انبوه سازان مسکن کشور اظهار کرد: شورای عالی این آیین نامه صنفی را تدوین نکرده و بی انضباطی رخ داده است و در حال حاضر یکی از موضوعاتی که صحبت می شود تبدیل زمان صدور پروانه ساختمانی است.

او بیان کرد: متاسفانه در این حوزه قانون درست وضع نشده و با وجود آنکه به تعداد نیاز مهندس پرورش داده شده و بالغ بر ۵۰۰ هزار نفر مهندس داریم اما به این حوزه خوب ورود نکرده ایم.

بنیاد مهندسی ساختمان

Bonyadsite

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *