مقایسه کتب راهنمای جوش و اتصالات جوشی

زمان مورد نیاز برای مطالعه: 3 دقیقه

راهنمای جوش و اتصالات جوشی چیست؟

کتاب راهنمای جوش و اتصالات جوشی که با هدف کمک به هر چه اصولی‌تر شدن اجرای اتصالات جوشی در پروژه های ساختمانی تدوین گردیده، توسط وزارت مسکن و شهرسازی منتشر شده و آخرین بار در سال 1390 ویرایش شده است، علاوه بر دارا بودن اهمیت خاص در  اجرای پروژه‌های ساختمانی، یکی از منابع درجه یک و اصلی در برخی آزمون‌های نظام مهندسی نیز می‌باشد. در واقع مطالعه این کتاب برای مهندسان عزیزی که تمایل دارند در آزمون‌های عمران نظارت، عمران اجرا، معماری نظارت و معماری اجرا شرکت نمایند ضروری می‌باشد.

راهنمای جوش و اتصالات جوشی

لازم به ذکر است طبق قوانین موجود در کشور عزیز ما، مسئولیت اصلی این نوع اتصالات، یعنی اتصالات جوشی بر عهده مهندسین ناظر عزیز است و توقع می‌رود این مهندسان با توجه به دوره‌های آموزشی و کتاب‌هایی که در این زمینه تدوین گردیده است به مسائل مربوط به این نوع اتصالات به اندازه کافی مسلط شوند.

همچنین باید توجه شود که طبق آنچه در فهرست مواد آزمون ‌های نظام مهندسی ارائه گردیده است، صرفاً بخش‌های مربوط به نظارت و اجرای این نوع اتصالات ساختمانی مد نظر قرار دارد. در نتیجه مهندسین عزیزی که متقاضی شرکت در این آزمون ها هستند با توجه به حجم زیاد این کتاب، می‌توانند مطالعه سایر بخش‌ها را در اولویت اصلی خود هنگام مطالعه قرار ندهند.

ایرادات کتاب اصلی راهنمای جوش و اتصالات جوشی چیست؟

این کتاب، مرجعی ارزشمند و بسیار با اهمیت در مسائل مهندسی و ساختمانی است اما چون دیگر مباحث و قوانین در سایر کتب، در طول سالیان اخیر دچار تغییراتی گردیده است، و از آنجا که متقاضیان آزمون‌های نظام مهندسی لازم است تا کتب متعددی را جهت قبولی در این مسیر مطالعه نمایند، ممکن است هنگام روبرو شدن با کتابی که علاوه بر ابعادی بزرگ، از نظر حجمی نیز بیشتر از ششصد صفحه دارد دچار استرس و نگرانی شوند، از طرفی چون صرفاً لازم است تا مهندسین عزیز، بخش‌های مربوط به نظارت و اجرا را مطالعه نمایند ممکن است دچار نوعی سردرگمی نیز شوند. از طرفی قیمت این کتاب نیز ممکن است مانعی در مسیر موفقیت در این آزمون‌ها باشد که با توجه به تخفیف‌های دائمی موجود در سایت بنیاد مهندسی ساختمان، مهندسین عزیز می‌توانند با پرداخت مبلغ مناسب‌تری نه تنها این منبع ارزشمند، بلکه تمام کتب و منابع مورد نیاز خود را تهیه نمایند.

گزینه دوم برای مطالعه مبحث جوش و اتصالات جوشی چیست؟

انتشارات نوآور، جهت ساده نمودن مسیر موفقیت مهندسین عزیز در  آزمون‌های نظام مهندسی، اقدام به تدوین کتابی نموده است که از نسخه اصلی کتاب راهنمای جوش و اتصالات جوشی که توسط وزارت مسکن و شهرسازی منتشر گردیده، کم حجم‌تر، مختصرتر و از نظر گرافیکی خواناتر می‌باشد. در واقع کتاب خلاصه راهنمای جوش و اتصالات جوشی در ساختمان‌های فولادی (ویژه آزمون‌های نظام مهندسی)، با ابعاد کوچکتر و وزن کمتر، نسخه ساده‌تری از کتاب اصلی این مبحث می‌باشد که با قیمت مناسب‌تری نیز که دارد، این مسیر را هموارتر می‌نماید.

همچنین این کتاب، شامل نکات بسیار مهم و سوالات طبقه بندی شده آزمون‌های نظام مهندسی رشته‌های اجرا و نظارت نیز می‌باشد که این ویژگی مهم، می‌تواند مهندسین عزیز را کاملاً به مسائل مورد نیازشان در آزمون‌های نظام مهندسی مسلط نماید. از طرفی چون قوانین در دیگر مباحث و موضوعات مربوط به این مبحث، یعنی اتصالات جوشی در طول زمان و در سال‌های گذشته تغییراتی داشته‌اند، این کتاب کم حجم ولی ارزشمند، براساس آخرین ویرایش و تغییرات نشریات، آیین‌نامه‌ها و مباحث مقررات ملی ساختمان تدوین گردیده است و این ویژگی خاص موجب می‌شود تا خیال مهندسین و متقاضیان عزیز بابت این موضوع مهم نیز راحت‌ شود. همچنین این کتاب به علت دارا بودن کلیدواژه اختصاصی در انتهای خود در کنار قابلیت استفاده با کتب کلیدواژه نوآور، سرعت عمل مهندسین عزیز را تا حد قابل توجهی می‌تواند بالاتر برده و در نتیجه به قبولی این عزیزان در آزمون‌ها کمک بزرگی نماید.

کتاب راهنمای جوش و اتصالات جوشی در ساختمان‌های فولادی ویژه آزمون‌های نظام مهندسی

نتیجه گیری

هر چند مرجع اصلی و درجه یک در زمینه مطالعه جوش و اتصالات جوشی کتابی است که حجیم‌تر و کامل‌تر است و در نتیجه در تمام امور مربوطه در پروژه‌های ساختمانی می‌تواند مورد استفاده قرار گیرد، اما کتابی که انتشارات نوآور مخصوص آزمون‌های نظام مهندسی تدوین و منتشر نموده است، با توجه به توضیحات ارائه شده در این بخش و مرور ویژگی‌های مهم آن، چه به عنوان کتابی مجزا و چه در کنار مرجع اصلی این مبحث، یعنی کتابی که وزارت مسکن و شهرسازی منتشر نموده است قابل استفاده بوده و مهندسین عزیز می‌توانند از هر دو کتاب بنا بر نیاز خود استفاده نمایند. از طرفی چون کلیدواژه‌های طلایی نوآور به هر دو کتاب ارجاع می‌دهند، مهندسین عزیز می‌توانند با خیال راحت اقدام به تهیه و مطالعه این کتب نمایند.

برای دریافت راهنمایی بیشتر  با شماره  02166426822  و 09206426822  تماس حاصل فرمایید.

 
  • تحریریه
  • اسفند 5, 1402
  • 157 بازدید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جستجو در سایت

دسته بندی ها

سبد خرید

درحال بارگذاری ...