کتاب مبانی طراحی معماری چیست؟

آشنایی با کتب مبانی طراحی معماری

زمان مورد نیاز برای مطالعه: 4 دقیقه

مبانی طراحی معماری چیست؟

آنچه در حرفه و تخصص معماری به عنوان مبانی طراحی معماری شناخته می‌شود، شامل سواد فنی و هنری مربوط به طراحی معماری است که بیشتر در دانشگاه و محیط حرفه‌ای معماری آموخته می‌شود.

کتاب مبانی طراحی معماری چیست؟

آنچه در حرفه و تخصص معماری به عنوان مبانی طراحی معماری شناخته می‌شود، شامل سواد فنی و هنری مربوط به طراحی معماری است که بیشتر در دانشگاه و محیط حرفه‌ای معماری آموخته می‌شود.

کتاب مبانی طراحی معماری مناسب چه کسانی است؟

این کتب با توجه به محتوایشان، برای دانشجویان، مهندسان و تمام افرادی که علاقه‌مند به یادگیری و آگاهی از مسائل مرتبط با موضوع طراحی معماری هستند می‌تواند منبع مناسبی باشد.

یک کتاب مبانی طراحی معماری خوب چه ویژگی‌هایی باید داشته باشد؟

چنین کتابی لازم است که کاملا مطابق با استانداردها و مقررات موجود در زمینه طراحی معماری باشد. مشخصاً چنین کتبی هر چه شیواتر و دقیق‌تر باشد، ارزش خرید و مطالعه بیشتری دارد. از طرفی بهتر است چنین کتبی، با ارائه تعاریف مفاهیم اساسی در این زمینه شروع نموده و به جزییات نیز به طور کامل بپردازد تا مفاهیم به صورت اشتباهی توسط مخاطبان فهمیده نشود. همچنین ارائه مثال‌های باکیفیت و متنوع از موارد مختلف، می‌تواند کمک بسیاری به درک بهتر مطالب کند و قوانین را در ذهن مخاطبان ماندگارتر نماید. همچنین دسته‌بندی موضوعی و فضایی نیز می‌تواند بسیار مفید واقع شود.

آیا این کتب، جایگزین مناسبی برای کتب تشریح سوالات ادوار گذشته آزمون‌های نظام مهندسی هستند؟

خیر، کتب مبانی طراحی معماری می‌توانند مکمل بسیار خوبی برای مطالعه آزمون‌های ادوار گذشته باشند اما این دو نوع کتاب را نمی‌توان جایگزین یکدیگر نمود.

آیا در این کتاب‌ها فقط به طراحی نقشه و پلان معماری پرداخته می‌شود؟

خیر، در کتب مبانی طراحی معماری لازم است به تمامی ترسیمات معماری از جمله ترسیمات و مقررات مربوط به نما، برش، سازه و پلان به طور کامل پرداخته شود.

این کتب تا چه حد می‌تواند به موفقیت در آزمون‌های طراحی معماری کمک کند؟

این کتب با ارائه درسنامه کامل و مثال‌های متنوع از آزمون‌های نظام مهندسی به درک شیوه طرح سوالات کمک بسیاری می‌کنند و داوطلبان محترم را برای موفقیت در آزمون هشت ساعته طراحی معماری آماده می‌نمایند.

آشنایی با کتاب مبانی طراحی معماری ویژه آزمون‌های نظام مهندسی (مهندس بیات)

این کتاب با تمرکز بر مطالب مهم‌تر برای آزمون نظام مهندسی طراحی معماری، در ابتدا با ارائه تعاریف واژگان مهم و پرکاربرد در زمینه طراحی معماری آغاز نموده و پس از ارائه الزامات عمومی ساختمان‌ها، به الزامات اختصاصی ساختمان‌های مسکونی می‌پردازد و با دسته‌بندی مطالب، به سازه ساختمان، بازشوها، حجم و نمای ساختمان، پلکان‌ها و الزامات ترسمی پرداخته است.

فهرست مبانی طراحی معماری بیات
کتاب مبانی طراحی معماری ویژه آزمون های نظام مهندسی (مهندس بیات)

آشنایی با کتاب مبانی طراحی معماری ویژه آزمون‌های نظام مهندسی (مهندس دریانی)

این کتاب با شروعی متفاوت نسبت به کتاب آقای مهندس بیات، پس از ارائه تاریخچه‌ای از سیر تحول معماری مسکونی از قدیم به جدید، به مفاهیم مرتبط با معماری نظیر پایداری، بهداشت، ایمنی و ارزش‌های فرهنگی پرداخته و پس از آن به ارائه توضیحات مربوط به دسته‌بندی فضاهای متوع معماری مسکونی پرداخته است. سپس به ارائه اصول طراحی معماری آپارتمان‌های شهری پرداخته و پس از آن توضیحات مربوط به ترسیمات متنوع ارائه گردیده است و در نهایت، بعنوان نمونه، آزمون نظام مهندسی طراحی معماری 1384 به طور کامل حل و علل رد جواب‌های متنوع آن توضیح داده شده است.

فهرست مبانی طراحی دریانی
کتاب مبانی طراحی معماری ویژه آزمون های نظام مهندسی (مهندس دریانی)

نتیجه‌گیری

کتب مبانی طراحی معماری به عنوان درسنامه آزمون‌های نظام مهندسی طراحی معماری می‌تواند مکمل مناسبی برای کتب تشریح سوالات این‌ آزمون‌ها باشد. در رابطه با موضوع انتخاب یکی از دو کتاب آقای مهندس بیات و دریانی، داوطلبین عزیز می‌توانند هر کدام از کتب تشریح سوالات را که انتخاب نمودند، کتاب مبانی طراحی معماری خود را نیز مطابق آن و از همان مولف انتخاب کنند.

نام مولف کتاب

ارائه درسنامه کامل

حل تشریحی نمونه آزمون

مطابقت با مقررات ملی ساختمان

تعداد صفحات

مهندس بیات

دارد

ندارد

دارد

136

مهندس دریانی

دارد

دارد

دارد

280

نام مولف کتاب

ارائه درسنامه کامل

حل تشریحی نمونه آزمون

مطابقت با مقررات ملی ساختمان

تعداد صفحات

مهندس بیات

دارد

ندارد

دارد

136

مهندس دریانی

دارد

دارد

دارد

280

برای دریافت راهنمایی بیشتر  با شماره  02166426822  و 09206426822  تماس حاصل فرمایید.

  • تحریریه
  • اسفند 24, 1402
  • 34 بازدید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جستجو در سایت

دسته بندی ها

سبد خرید

درحال بارگذاری ...