راهنمای کتب قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان

زمان مورد نیاز برای مطالعه: 5 دقیقه

قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان چیست و چه اهمیتی دارد؟

قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان علاوه بر اهمیت داشتن در مباحث مربوط به حقوق و مسائل مربوط به طراحی، نظارت و اجرای پروژه‌های ساختمانی، یکی از منابع مهم آزمون نظام مهندسی نیز می‌باشد که در رشته‌های عمران (نظارت و اجرا)، معماری (نظارت و اجرا)، تاسیسات برقی (نظارت و اجرا)، تاسیسات مکانیکی (نظارت و اجرا)، شهرسازی، نقشه‌برداری و ترافیک اهمیت دارد؛ اما به طور کلی مهم بودن قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان از دو دیدگاه کلی نیز قابل بررسی می‌باشد:​

۱- این کتاب،‌ شامل قوانین مربوط به ساختمان و آیین‌نامه‌های اجرایی است که از نظر مفهومی کتاب دشواری نبوده و جز منابع ساده در شناخت مسائل مربوط به طراحی، نظارت و اجرای پروژه‌های ساختمانی و آزمون نظام مهندسی می‌باشد.

۲- در آزمون نظام مهندسی نیز، ارزش پاسخ‌ درست برای سوالات آسانی مثل سوالات مربوط به قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان، با سوالات سخت مباحث تخصصی برابری می‌کند؛‌ یعنی داوطلب چه سوال ساده قانون نظام مهندسی را درست پاسخ دهد و چه سوال تخصصی رشته مربوط به خودش را (به طور مثال مبحث نهم و دهم برای رشته عمران،‌ مبحث سیزدهم برای رشته برق و…)، امتیاز یکسانی دریافت می‌کند، پس توجه ویژه به این کتاب، می‌تواند شانس قبولی در این آزمون را نیز بیشتر کند.

لازم به ذکر است قوانین هر چند سال یکبار تغییر کرده و گاهی اصلاحیه‌ای نیز در انتهای کتاب اضافه می‌شود؛ یعنی داوطلب در روز آزمون و در زمان محدود پاسخ‌گویی به سوالات آزمون، باید دقت لازم را داشته باشد که بعد از اینکه به پاسخ سوال رسید،‌ بررسی کند که آیا مطلب مورد نظر اصلاحیه‌ای دارد یا خیر و یا اینکه خودش از قبل اقدام به اصلاح موارد در متن کتاب کند یا از کتبی که این کار را انجام داده‌اند استفاده کند.

کتب اصلی ارائه دهنده قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان کدام‌اند؟

سه کتاب اصلی در این زمینه عبارت‌اند از:

جلد کتاب

فهرست کتاب

قانون نظام مهندسی

فهرست کتاب

فهرست قانون نظام مهندسی

جلد کتاب

صفحه اول فهرست

صفحه دوم فهرست

صفحه سوم فهرست

کتاب راهنمای قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان و مبحث دوم نظامات اداری (به انضمام اخلاق حرفه‌ای)

صفحه اول فهرست

فهرست راهنمای قانون نظام مهندسی

صفحه دوم فهرست

صفحه سوم فهرست

فهرست راهنمای قانون نظام مهندسی3

جلد کتاب

فهرست کتاب

کتاب قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان (به انضمام اخلاق حرفه‌ای)

فهرست کتاب

فهرست قانون نظام مهندسی نوآور

تفاوت این سه کتاب چیست؟

کتاب اصلی و مرجع در این مورد، کتابی است که نخست معرفی شد و مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی منتشر نموده است، اما انتشارات نوآور نیز با ارائه دو کتاب در این زمینه تلاش نموده تا امکان استفاده آسان‌تر از مطالب این کتاب مهم را برای مخاطبان و مهندسان عزیز فراهم آورد که در ادامه به بررسی هر دو کتاب می‌پردازیم:

کتاب راهنمای قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان و مبحث دوم نظامات اداری (به انضمام اخلاق حرفه‌ای)

این کتاب که ویژه آزمون‌های نظام مهندسی طراحی و منتشر شده است، ویژه آزمون دهندگانی است که مبحث دوم مقررات ملی ساختمان نیز از جمله موارد موجود در آزمونشان می‌باشد، برای مثال مهندسان و شرکت‌کنندگان عزیز در آزمون‌های طراحی تاسیسات مکانیکی و طراحی تاسیسات برقی می‌توانند از این کتاب استفاده نکنند چرا که مبحث دوم مقررات ملی ساختمان بخشی از منابع آزمونی ایشان نمی‌باشد هرچند در فعالیت‌های شغلی‌شان قطعا قابل استفاده خواهد بود، همچنین شرکت کنندگان در آزمون‌های کارشناسان رسمی نیز شامل مخاطبان این کتاب می‌توانند به شمار روند.

این کتاب اصلاحاتی را که آزمون‌دهندگان بایستی در متن کتاب اعمال نمایند برطرف نموده و در زمان مهندسان عزیز صرفه‌جویی نموده است مه همین نمته می‌تواند مهم‌ترین ویژگی این کتاب باشد. همچنین ویژگی دیگر آن، دارا بودن کلیدواژه خاص آن است تا هم به هنگام شرکت در آزمون‌ها و هم در هنگام استفاده‌های عمومی و ساختمانی دیگر ، مهندسان بتوانند به ساده‌ترین شکل از آن استفاده کنند. از طرفی این کتاب، نیاز مهندسان را تا حد زیادی به کتاب مبحث دوم مقررات ملی ساختمان برطرف نماید.

کتاب قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان (به انضمام اخلاق حرفه‌ای)

این کتاب نسبت به کتاب قبل، یعنی کتاب راهنمای قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان و مبحث دوم نظامات اداری (به انضمام اخلاق حرفه‌ای) از نشر نوآور، می‌تواند دایره مخاطبان وسیع‌تری را شامل شود، چراکه با صرف نظر نمودن از پرداختن به مبحث دوم مقررات ملی ساختمان، تمرکز خود را بر روی اطلاعات مرتبط با کتاب اصلی قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان قرار داده و به ارائه نسخه کاملتر و بهتری از آن اقدام نموده است.

ویژگی اصلی این کتاب، اعمال اصلاحات مورد نیاز در صفحات کتاب و ارائه گرافیکی بهتر مطالب است که به خواناتر شدن و فهم بهتر مطالب اصلی کمک شایانی نموده است. برای مثال، خط کشیدن زیر کلمات و عبارات مهم‌تر امکان مطالعه با کیفیت‌تر برای مخاطبان و مهندسان عزیز را فراهم آورده است. نظام‌نامه رفتار حرفه‌ای اخلاقی یکی از منابع آزمون نظام‌ مهندسی می‌باشد که به صورت یک فایل pdf در سایت دفتر مقررات ملی ساختمان موجود است، ولی برای راحتی داوطلبان و همچنین دسترسی به این منبع به کمک کلیدواژه،‌ این منبع نیز در داخل همین کتاب گنجانده شده است. همچنین در این کتاب در بخشی با عنوان الحاقات و اضافات، موارد قانونی که می‌تواند برای آزمون نظام مهندسی مهم باشد نیز جمع‌آوری گردیده است. کلیدواژه خاص این کتاب نیز که در انتهای آن قرار گرفته است به سرعت عمل شرکت کنندگان در آزمون‌های نظام مهندسی و کارشناسان رسمی و سایر مخاطبان کمک شایانی می‌نماید.

نتیجه گیری

طبق این بررسی که توسط تحریریه بنیاد مهندسی ساختمان ارائه گردید، هر سه کتاب بررسی شده در این بخش، برای متقاضیان آزمون‌های نظام مهندسی و سایر مهندسان عزیز قابل استفاده می‌باشند و هر مخاطب بسته به نوع استفاده، می‌تواند اقدام به تهیه این کتب نماید. اما به طور خلاصه مخاطبان علاوه بر موارد مذکور که نشان دهنده کامل تر بودن دو کتاب نشر نوآور نسبت به کتاب اصلی می‌باشد، بهتر است این نکته را نیز در نظر بگیرند که دو کتاب نشر نوآور که بررسی گردید، شامل کلیدواژه اختصاصی بوده و با کلیدواژه طلایی نوآور قابل استفاده نمی‌باشند اما کتاب اصلی که توسط مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی منتشر گردیده است با کلیدواژه‌های اصلی آزمون نظام مهندسی قابل استفاده است.

برای دریافت راهنمایی بیشتر با شماره 02166426822 و 09206426822 تماس حاصل فرمایید.

  • تحریریه
  • اسفند 4, 1402
  • 97 بازدید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جستجو در سایت

دسته بندی ها

سبد خرید

درحال بارگذاری ...