مقایسه مباحث مقررات ملی ساختمان و راهنمای مباحث

مقایسه مباحث مقررات ملی ساختمان و راهنمای مباحث

زمان مورد نیاز برای مطالعه: 3 دقیقه

مباحث مقررات ملی ساختمان چه کتاب‌هایی هستند؟

کتب بیست و سه گانه مباحث مقررات ملی ساختمان که هرکدام به قسمت‌ها و بخش‌های متنوعی از قوانین و مقررات مربوط به این زمینه می‌پردازد، در کنار کتبی نظیر قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان، منابع اصلی و درجه یک آزمون‌های نظام مهندسی به حساب می‌آیند.  درواقع این کتب، شامل ضوابط فنی، اجرایی و حقوقی مورد نیاز در طراحی، نظارت و اجرای عملیات ساختمانی می‌باشند. این عملیات می‌ تواند شامل مواردی نظیر تخریب، توسعه بنا، نوسازی، تغییر کاربری، تعمیر و مرمت اساسی و بهره‌ برداری از ساختمان باشد.

برای مثال، در مبحث هشتم مقررات ملی ساختمان با عنوان طرح و اجرای ساختمان های با مصالح بنایی به مواردی نظیر  تعاریف مرتبط با این موضوع و خصوصیات مصالح در این زمینه پرداخته شده است. همچنین این کتب در آمون‌های نظام مهندسی بخشی از منابع اصلی و درجه یک می‌باشند که متقاضیان محترم با توجه به رشته و صلاحیت مورد نظر خود لازم است اقدام به تهیه و مطالعه تعدادی از آن‌ها نمایند. 

کتاب مبحث هشتم مقررات ملی ساختمان
فهرست مبحث هشتم

راهنمای مباحث مقررات ملی ساختمان چه کتاب‌هایی هستند؟

ادبیات به کار رفته در کتب اصلی مباحث مقررات ملی ساختمان به صورت بایدها و نبایدها و بدون ارائه دلیل و یا توضیحات خاصی است. استفاده از چنین ادبیاتی در مقررات ملی ساختمان در مواردی برای سازندگان و مهندسان ابهاماتی پدید می‌آورد. بنابراین، وجود یک راهنمای جامع، که بندهای مختلف مبحث را به تفصیل، تشریح و تفسیر کند، می‌تواند مکمل بسیار مناسبی برای مبحث ودرک بهتر ضوابط ارائه شده در آن باشد.

همچنین این کتب در آزمون نظام مهندسی رشته تاسیسات مکانیکی (صلاحیت طراحی، نظارت و اجرا) و تاسیسات برقی (صلاحیت طراحی، نظارت و اجرا) بخشی از مابع اصلی و درجه یک می‌باشند. برای درک بهتر تفاوت کتب مباحث مقررات ملی ساختمان و کتب راهنمای مباحث مقررات ملی ساختمان فهرست کتاب رهنمای مبحث هشتم در ادامه ارائه گردیده است.

کتاب راهنمای مبحث هشتم مقررات ملی ساختمان
فهرست راهنمای مبحث هشتم

چگونه از کتب راهنمای مباحث مقررات ملی ساختمان بیشترین بهره را ببریم؟

متقاضیان محترم آزمون‌های نظام مهندسی و سایر مهندسان عزیز می‌توانند از ابزارهای متنوعی در جهت استفاده حداکثری از منابع خود استفاده نمایند. ابزارهایی نظیر لیبل‌واژه‌ها، تیترواژه‌ها و کلیدواژه‌ها مواردی هستند که در همین جهت ایجاد شده‌اندو داوطلبین محترم می‌توانند کتب راهنمای مباحث مقررات ملی ساختمان را مانند سایر منابع خود به صورت لیبل‌گذاری شده و سیمی‌شده سفارش دهند تا در زمان و هزینه خود صرفه‌جویی نمایند.

نتیجه‌گیری

هم مباحث مقررات ملی ساختمان و هم راهنمای این مباحث از جمله منابع و کتب اصلی و مورد نیاز مهندسین و داوطلبین محترم آزمون‌های نظام مهندسی می‌باشند که می‌توان آن‌ها را به صورت تکی یا به صورت پکیج‌های متنوعی تهیه نمود که هر فرد می‌تواند بر اساس نیازهای خود اقدام به تهیه این کتب یا پکیج‌ها در کنار ابزارهای مورد نیاز خود نماید.

نام کتاب

نوع منبع برای آزمون نظام مهندسی

کلیدواژه

امکان استفاده از ابزارهایی نظیر لیبل‌واژه

مباحث مقررات ملی ساختمان

اصلی

ندارد

دارد

راهنمای مباحث مقررات ملی ساختمان

اصلی

ندارد

دارد

نام کتاب

نوع منبع برای آزمون نظام مهندسی

کلیدواژه

امکان استفاده از ابزارهایی نظیر لیبل‌واژه

مباحث مقررات ملی ساختمان

اصلی

ندارد

دارد

راهنمای مباحث مقررات ملی ساختمان

اصلی

ندارد

دارد

برای دریافت راهنمایی بیشتر  با شماره  02166426822  و 09206426822  تماس حاصل فرمایید.

  • تحریریه
  • اسفند 20, 1402
  • 166 بازدید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جستجو در سایت

دسته بندی ها

سبد خرید

درحال بارگذاری ...