راهنمای استفاده از شابلون و پازل

زمان مورد نیاز برای مطالعه: 2 دقیقه

آزمون طراحی معماری نظام مهندسی چگونه است؟

آزمون نظام مهندسی طراحی معماری با وجود ارائه فرصتی هشت ساعته جهت پاسخگویی مهندسین عزیز به سوالات، همواره آزمونی سخت و استرس‌زا به حساب می‌آید. یکی از علل چنین امری نیاز داوطلبین عزیز به ترسیم عناصر تکراری در این آژمون است. درواقع در کنار کتاب‌باز بودن این آزمون‌ها، این تنها آزمون غیر تستی از آزمون‌های متنوع نظام مهندسی است که در طی آن فرصتی بسیار بیشتر از آزمون‌های تستی که  در اختیار داوطلبین قرار می‌گیرد. برای نمونه می‌توان به آزمون نظام مهندسی عمران محاسبات با 60 سوال تستی و مدت زمان 240 دقیقه‌ای اشاره نمود که نصف آزمون طراحی معماری، زمان در اختیار داوطلبین عزیز قرار می‌گیرد و همین نکته نشانگر فشار زیادی است که در آزمون طراحی معماری بر داوطلبین عزیز وارد می‌شود. داوطلبین عزیزجهت درک بهتر شیوه طرح سوالات آزمون‌های طراحی معماری نظام مهندسی می‌توانند از بخش مربوط به بررسی کتب آزمون طراحی معماری نظام مهندسی استفاده نمایند.

نمونه‌ سوال آزمون طراحی معماری

نمونه سوال آزمون طراحی معماری نظام مهندسی

شابلون و پازل طراحی معماری چیست؟

 ابزارهایی نظیر شابلون و پازل طراحی معماری به علت نیاز مهندسین عزیز به صرفه‌جویی در زمان و افزایش سرعت عمل بوجود آمده‌اند. وجود چنین ابزارهایی در کنار کلیدواژه‌ها، تیترواژه‌ها و لیبل‌واژه‌ها و همچنین سیمی‌کردن کتب منجر به افزایش اعتماد به نفس و آرامش خاطر داوطلبین می‌گردد. لازم به ذکر است تمامی این ابزارها از جمله شابلون و پازل طراحی معماری، مطابق با تغییرات آخرین ویرایش مقررات ملی ساختمان می‌باشند، همچنین دقت بالا در ساخت این ابزارها و در نتیجه دقت بالا هنگام ترسیم و استفاده از آن‌ها عادی خواهد بود، از طرفی تمام موضوعات ترسیمی در این شابلون‌ها و پازل‌ها قرار گرفته شده که با بسته‌بندی مناسب در خدمت مهندسین عزیز قرار می‌گیرند.

پازل‌های آزمون طراحی معماری نیز برای رسیدن به اتود اولیه در ابتدای ترسیم به کار می روند، طبق استانداردها و مباحث مقررات ملی ساختمان ابعاد و اندازه های عناصری مثل، پله، آسانسور، پارکینگ، رمپ و پاسیو مشخص و معین شده است. حالا این پازل ها چه در زمان آزمون طراحی معماری و چه به عنوان مهندس یا دانشجو برای طرح های معمولی و روزمره در جانمایی فضاها به ما کمک میکنند.

یعنی بجای پاک کردن چند باره کار، فقط با بازی با پازل ها سریع تر به نتیجه مطلوب می رسیم. درواقع لازم نیست ما مرتباً قسمت پارک ماشین را بکشیم، یا پله را بکشیم بعد متوجه شویم که جای آن مناسب نیست و بخواهیم مجدد جای آنها را عوض کنیم و اتود دیگری بزنیم یا اتود قبلی را پاک کنیم. با داشتن پازل معماری آزمون طراحی میتوانیم این فضاها را جا به جا کنیم تا به یک طرح درستی برسیم و سپس شروع به ترسیم کنیم.

شابلون

پازل

شابلون مبلمان آزمون طراحی معماری نظام مهندسی
پازل طراحی معماری نظام مهندسی

تفاوت پازل و شابلون چیست؟

هر دو ابزار افزایش سرعت طراحی هستند. پازل ها برای رسیدن به اتود اولیه و در ابتدای ترسیم به کار می روند. ولی شابلون ها انتهای ترسیم به کار می روند. شابلون آزمون طراحی معماری، فضای خالی از مبلمان و جزئیات بیشتری از رمپ و پله و برش‌ها و سایر موارد تزئینی است که وقت بیشتری برای ترسیم دستی می‌گیرند، و با شابلون به راحتی و دقت و سرعت بیشتر قابل ترسیم است. شابلون و پازل معماری آزمون طراحی ، در برخی موارد بجای هم می‌توانند بکار گرفته شوند، ولی توصیه به داشتن هر دو مورد در جلسه آزمون طراحی معماری است.

راهنمای استفاده از شابلون‌ها

پس از باز کردن بسته برچسب کاغذی روی آن را به آرامی از آن جدا کنید.

شابلون رمپ

اتود مناسب برای این شابلون ها اتود 4.3 می باشد . و استفاده از اتود های 4.9 و به بالا توصیه نمی‌شود.

جهت استفاده از هر الگو اتود را به صورت عمود بر کاغذ گرفته و ترسیمات را انجام دهید . از زاویه دادن 0 درجه می به اتود به علت تغییرات اندازه ها ی چند میلیمتری خودداری کنید. زاویه مناسب 08 الی 8 باشد.

راهنمای استفاده از پازل‌ها:

توصیه می شود از کندن کاغذ های چسبیده به پلکسی ها در پارکینگ ها خودداری کنید ولی کندن کاغذهای پله و آسانسور ایرادی ندارد.

پازل پارکینگ‌ها شامل محل توقف خودرو و همچنین استاپ 5*5 بین رمپ 90 درجه می‌باشد. 

راهنمای استفاده از پازل

پازل سرویس پله و آسانسور به گونه ای طراحی شده که 2 حالت پرکاربرد و همچنین یک حالت متغیر را شامل می شوند. حالت متغیر کلیه دیزاین های ارتباطی پله و آسانسور را پوشش می دهد.

پازل سرویس پله و آسانسور

راهنمای استفاده از خط کش های کمکی

لازم است که برچسب کاغذی روی آن را به آرامی از آن جدا کنید.

این خط‌کش‌ها جهت افزایش سرعت در ترسیم طراحی شده و بنا به گفته داوطلبین عزیز از جمله موارد پرکاربرد در این آزمون می‌باشند.

شامل دو خط‌کش است، یکی ویژه دیوارها که شامل دیوارهای 30 سانتی زیرزمین و دیوارهای 20 سانتی خارجی و راه‌پله و آسانسور و دیوار 10 سانتی جداکننده‌ می‌باشد و شابلون دومی ویژه فضاهای گوشه‌ها با زاویه 90 درجه.

پکیج کامل شابلون طلایی

برای دریافت راهنمایی بیشتر  با شماره  02166426822  و 09206426822  تماس حاصل فرمایید.

  • تحریریه
  • اسفند 9, 1402
  • 112 بازدید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جستجو در سایت

دسته بندی ها

سبد خرید

درحال بارگذاری ...